Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania, pomiaru kieszonek dziąsłowych oraz ocenie zdjęcia pantomograficznego, wyznaczeniu wskaźników oceniających zaawansowanie choroby, rozpoczyna wstępna fazę leczenia tj .gruntowne oczyszczenie, wykonanie skalingu ( usunięcia kamienia nad i poddziąsłowego ) usunięcie osadów, wypolerowanie i wygładzenie korzeni zębów. Lekarz przeprowadza dokładny instruktaż higieny jamy ustnej, dobiera odpowiednia szczotkę, pastę, płukankę, szczoteczki i nitkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Po kilku tygodniach pacjent jest umawiany na wizytę kontrolną i w zależności od stopnia poprawy wdrażane są kolejne etapy leczenia (leczenie niechirurgiczne, chirurgiczne, farmakologiczne).
Najczęściej spotykanym schorzeniem jest zapalenie przyzębia potocznie zwane paradontozą, które obok próchnicy jest najczęstszą przyczyną utraty zębów u dorosłych. Wczesna diagnoza i wdrożenie leczenia oraz zaangażowanie pacjenta i regularne wizyty kontrolne, są kluczem do zachowania zębów i poprawy zdrowia. Niestety często pacjenci zgłaszają się za późno, ponieważ na początku choroby nie odczuwają dolegliwości i lekceważą krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu.
Główną przyczyna zapalenia przyzębia jest zła higiena jamy ustnej, powodująca odkładania się kamienia nazębnego oraz nalotu, w którym bytują bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Zapalenie przyzębia może być potęgowane innymi czynnikami tj. stres, palenie tytoniu, zaburzenia immunologiczne zaburzenia, hormonalne, braki zębowe, leki, niedobory witaminowe.